Bakımı En Kolay Evcil Hayvan Hangisidir ?

Bakımı en kolay evcil hayvan hangisi, kedi mi beslemeliyim yoksa köpek mi? Diye soruyorsanız, o halde sorunuza cevap bulabileceğiniz, kedi ve köpekler hakkında bilmeniz gereken başlıca bilgileri sunuyoruz...

Kedi veya köpek beslerken nelere dikkat edilmelidir, bu canlılar için hangi koşulların sağlanması gerekmektedir gibi başlıca bilgilere değineceğiz. Özelliklede ev ortamında hangisini daha kolay bir şekilde bakılabilir, buna sizin karar vermenizi istiyoruz.

Evde Kedi yada Köpek Beslemek

Evde kedi beslemenin, evde köpek beslemek ile kıyaslanması ile pek çok avantajı sıralayabileceğimiz gibi, tam tersi bir durum için köpek açısından avantajları da sıralandırmamız mümkündür. Esasında her iki canlı arasında bir ayrım yapmak doğru olmayacaktır nitekim kedi ve köpekler ev için uygun ancak fizyolojik olarak farklı canlılardır.

Evde kedi yada köpek beslemenin hangi durumlarda birbirine karşı avantaj, hangi durumlarda dezavantaj olarak algılanabileceğini, genel hatları ile konuya, duruma göre sınıflandırmak daha doğru olacaktır.

Eğitim Bir kediyi eğitmek oldukça zordur, ancak bir köpeği çok iyi eğitebilirsiniz ve bu köpek bir yetişkin olduğunda onu çok iyi kontrol edersiniz, her bir sözünüze itaat eder ve saygı gösterir. Kedileri daha çok tuvalet ihtiyacı konusunda başarılı bir şekilde eğitebilirsiniz ancak bunun için çok uğraşmanıza gerek yoktur çünkü evinizde ihtiyaç göreceği küçük alanı ona bir kere tanıtmanız yeterlidir.

Beslenme – Beslenme konusunda hem kedi hem de köpeklerin aynı gereksinimleri olduğunu söyleyebiliriz. Her ikisi için de protein ağırlıklı gıdalar önemlidir.

Fiziksel Eğer evimde minik bir canlı olsun ve her yere koştursun derseniz kedi sizin için daha uygundur. Bir sabah uyandığınızda üstünüzde uyuyor olabilir. Köpekler daha ağır canlılar olması ile onları daha çok bir arkadaş olarak görebilir ve onlarla balığa, spora ve benzeri aktvitelere gidebilirsiniz.

Son olarak köpeğin iyi bir arkadaş olduğunu belirttiğimiz gibi aynı zamanda olası dış tehditlere, yabancılara karşı günün her saati temkinli ve hazır bir durumdadır. Ancak kedi daha çok umursamazdır ve sizden ilgi beklerler.

Belirttiğimiz şartlar, koşullar her zaman için geçerli olmayabilir. Bu kuralları bozan, sınırları aşan kedi yada köpekler de olabilir. Bu nedenle hangi hayvanın evde beslemek için ideal bir tercih olacağına sizler karar veriniz.