En İyi Kedi Maması Hangisi ?

Kediniz için mama tercihi yaparken dikkat etmeniz gerekenler kedinizin biyolojik ve fiziksel durumu ile alakalı olmaktadır. Örneğin obez grubuna dahil bir kedi söz konusu olduğunda, bu kedi için satın alınması gereken özel mamaları yine raflarda görebilirsiniz. Öte yandan kedinin kısırlık durumu ve erişkinlik dönemi gibi biyolojik unsurlarda doğru mama seçiminde son derece önemli kriterlerdir.

En iyi kedi maması olarak belli marka yada ürünleri belirtmek yerine, kedniz için en iyi içerikleri sağlayan bir çeşidin üzerinde durmak daha doğru olacaktır. Bu noktadan hareketle, kedinizin özellikleri doğrultusunda hangi mamanın daha uygun olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Nitekim bu mama hem bir kedi sahibi olarak sizin için hem de kediniz için en iyi kedi maması olarak kabul görecektir.

Kedi Maması Nasıl Seçilir?

Kedi maması seçerken kedinizin fiziksel, biyolojik özelliklerini göz önünde bulundurmanızın önemine değindik. Bu kriterleri sağlayan bir mama için çeşitlilik sunan marketlere gitmeniz gerekiyor. Kedi mamaları için çeşitliliğin sağlandığı markeletlerin raflarında çok farklı seçenekleri görebileceksiniz. Kilolu kedi maması, hasta kediler için özel mama, fazla tüylü kediler için gibi çeşitler arasında aradığınızı bulabilmeniz daha kolay olacaktır.

Marketlerde satılan hazır mamaların pek çok özelliği bulunuyor. Özellikle kedinin yaş grubuna oranla günlük olarak tüketmesi gereken protein ve diğer önemli bileşenleri içermektedir. Öyle ki kedinizin sağlıklı beslenebilmesini sağlamak adına protein ve diğer önemli bileşenleri içeren gıdaları sizin ayrıca hazırlamanız gerekmiyor çünkü bu mamalar zaten tercih etmiş olduğunuz yaş aralığı yada diğer biyolojik kriterler doğrultusunda günlük olarak kedinin ihtiyaç duyduğu önemli bileşenleri içermektedir.

Kediler İçin Kuru Mama Mı, Konserve Mi?

Reyonlarda gördüğünüz kedi mamalarının büyük oranda kuru mamalar oluşturmaktadır. Öyle ki büyük boy paket kuru mama satın aldığınızda, neredeyse bir ay hatta birkaç ay boyunca kediniz için yeterli olmaktadır. Fakat burada uzmanlar kedilerin tek yönlü beslenilmesinin çok sağlıklı olmayacağını ön görüyor ve çok sık olmasada arada konserve yedirmek daha uygundur. Konservede daha çok et ve protein oranı bulunur ve ayrıca sulu mama olması da bir avantaj.