En İyi Köpek Maması Hangisidir?

En iyi köpek maması seçiminde köpeğinizin damak tadını düşündüğünüz kadar sağlığını da düşünmelisiniz. Uzmanlar iyi bir köpek maması seçiminde köpeğin yaş aralığının ve mamanın kalitesinin önemli olduğunu söylüyorlar. Piyasada satılan mamaları incelediğimizde pek çoğunun kuru mama ve daha çok hazır yemek niteliğinde olduğunu görüyoruz. Bu mamaların pek çok avantajı mevcut ancak farklı seçenekler söz konusudur.

İyi bir köpek maması seçiminde nelere dikkat etmemiz gerektiğine karar verirken ilgili ürünün içeriği ve köpeğin damak tadı belirleyici etkenlerdir. Bunların dışında köpeğin yaşı ve biyolojik ayrıntıları da hangi tür mamayı tercih etmenizin daha uygun olabileceğini belirleyebilir.

İyi Bir Köpek Maması Nasıl Olur?

Köpeğiniz iyi bir mama, yaşına uygun olarak faydalı bileşenleri içeren mamalardır. Piyasada özellikle kuru mamalar hem pratik kullanım hem de yavru yada yetişkin seçenekleri ile sınıflandırılmış olması sayesinde köpeğin yaş grubu için uygun protein ve diğer vitamin değerlerini içermektedir.

Piyasada satışa sunulmuş olan standart kuru mama ürünleri ve bu ürünlerin üzerinde belirtilmiş olan günlük tavsiye edilen tüketim oranı, hesaplamalar ile belirlenmiş ve ortalama olarak bir köpeğin günlük protein, yağ, karbonhidrat ve diğer önemli vitaminler gibi önemli bileşenlerin ihtiyacı göz önünde bulundurulmuştur.

Köpek maması satın alırken, bazı kriterleri göz önünde bulundurmanız daha doğru bir mamayı seçmenizi sağlayacaktır. Bu aşamada genel olarak kriterleri aşağıdaki gibi sıralandırabiliriz.

Köpeğinizin yavru yada yetişkin yaş grubuna dahil olup, olmadığını göz önünde bulundurun

Köpeğiniz için kendiniz mama hazırlamak istiyorsanız bunun için iyi bir zaman ayırmalı ve mamada protein, karbonhidrat ve vitamin kaynaklarını dahil etmeniz gerekmektedir. Hazır mama olarak kuru mamaları tercih etmeniz hem daha hesaplı hem de daha pratik olacaktır
Unutmayın ki köpek maması köpeğinizin sağlıklı bir şekilde yaşam sürdürebilmesi için önemlidir. Bu yüzden köpeğinizin biyolojik özelliklerini dikkate aldığınız gibi, beğenisini de dikkate almalısınız. 18 Ay ve üzeri köpekler için yetişkin mamaları tercih edilmelidir. Hazır mamalara ek olarak özellikle yetişkin köpeklerinizi protein değeri yüksek etler ile de besleyebilirsiniz.