Kedilerde En Sık Görülen Hastalıklar

Kediler, evcil hayvanlar arasında en hassaslarıdır. Kırılgan duyguları, hastalıklara karşı dayanıksız olmaları gibi durumlar, sahiplerinin dikkatli olmasını gerektirir. Kedilerde bazı hastalıkların belirtileri görüldüğü andan itibaren kısa sürede solgunlaştıkları, iştahtan kesildikleri görülür. Daha da önemlisi, kediniz hasta iken ne size ne de kendinde huzur bulamaz, bu yüzden öncesinden tedbir almak ve hastalığın ilerlemesinin önüne geçmek gerekiyor. Buraya kadar verdiğim bilgiler genel olarak kedi sağlığı ile ilgili idi. peki, kedilerde en sık görülen hastalıklar nelerdir?

Kedi Nezlesi

Kedi nezlesi, kedilerde en sık görülen hastalıklardan biridir. FVR virüsünün neden olduğu bu hastalık, kedilerin bir arada yaşamasıyla meydana gelen bulaşıcı bir hastalıktır. Özellikle kış aylarından yaz aylarına geçişte veya tam tersi dönemlerde daha fazla kendini gösterir. Kısa sürede yayılabilen kedi nezlesi; hapşırma, burun akıntısı, aksırma ve vücut sıcaklığının düşmesi gibi belirtilere sahiptir. Bu tip durumlarda en kısa sürede veteriner hekime göstermek en doğrusudur.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de idrar yolu enfeksiyonu sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Erkek kedilerde dişilere göre daha fazla görülen bu hastalığın belirtileri aslında gözle gözlemlenebilecek belirtilerdir. İdrar yaparken zorlanma, idrarı kedi kumu dışında bir yere yapma, idrar yapamama veya idrarını yaparken sık miyavlama gibi belirtiler en sık görülen idrar yolu enfeksiyonu belirtileridir. Kısa sürede veterinere göstermekte fayda vardır.

Mide Hastalıkları (Gastrit, Reflü – Mide Yanması)

Kedilerde sık görülen hastalıklardan biri de mide hastalıklarıdır. Sindirim sistemi, insanlarda ve hayvanlarda yapıya göre değişir. Bazen bir kedinin kolaylıkla tüketebildiği bir besin, diğer bir kedi için aynı sonucu vermeyebilir, bu tip durumlarda genellikle mide hastalıkları ortaya çıkar. Kedilerde mide hastalığı belirtileri; halsizlik, idrara çıkamama ya da çok az çıkma olarak görülmektedir. Bu tip durumlarda erken müdahalenin çok önemli olduğunu unutmayın.

Apse

Başka bir kedi tarafından saldırıya uğrayan kedilerde görülen apse, erken müdahale gerektiren önemli hastalıklardan biridir. Acı, şişme, kızarıklık ve vücut sıcaklığın artması gibi belirtilerle kendini gösteren apse, iltihaplı bölgenin kurutulması ile çözülebilen bir rahatsızlıktır.

Diyabet

Kandaki glikozun kronik şekilde artmasıyla meydana çıkan diyabet hastalığı, kedilerde büyük risk taşıyan hastalıklardandır. Kedi maması veya yediği diğer bazı şeylerden dolayı meydana gelebilen bu hastalığın belirtileri; aşırı kilo alma, halsizlik, geceleri çok su içme, tüketimde artış gibi belirtilerdir. Bu tip durumların ciddi olduğunu ve kısa sürede tedavi altına alınması gerektiğini unutmayın.