Kedilere tuvalet eğitimi nasıl verilir?

Kedi sahipleri için kedilerinin en zor aşılan durumlarından biri tuvalet eğitimidir. Evde beslenen kedilere bu eğitim verilebilen birinin kedisiyle arası iyi demektir. Bu yüzden bu aşamada sahiplerinin dikkatli davranmaları ve en önemlisi de sabırlı olmaları en büyük şarttır.
Kedilere tuvalet eğitimi vermek ya da daha kolay tuvalet eğitimi vermek için en uygun zaman, yavru iken eve almaktır. Yavru kedilere tuvalet eğitimi vermek elbette yetişkin bir kediden daha rahat olur, tabi ki eğitimi nasıl vermek gerektiğini bilmek şartıyla. Peki, kedilere tuvalet eğitimi vermek kolay mıdır?
Tuvalet eğitim, her hayvan için şarttır, bir çocuk gibi eğitilmeleri ve bu alışkanlığı kazanmalarını sağlamak gerekiyor, zira evcil hayvan sahiplerinin geneli çalışan insanlardır ve sahip oldukları minik dostlarını bazen evde yalnız başlarına bırakabiliyorlar, bu yüzden tuvalet eğitimi ve alışkanlık edinmeleri için gerekli eğitim tekniklerini bilmek ve uygulamak gerekiyor. Şimdi isterseniz hep birlikte kedilere tuvalet eğitimi nasıl verilir? Sorusunu aşama aşama inceleyelim.

Kedilere tuvalet eğitimi:

  • Kedinizi ilk eve getirdiğinizde ev ortamına alışması için biraz süre verin.
  • Kafesi için yer belirledikten sonra kedi kumu için de uygun bir yer seçin.
  • Kedi maması için yerini kedi kumuna yakın bir yer belirleyin.
  • Kedinizi kuma doğru yönlendirecek fikirler geliştirin.
  • Ve sabırlı olun.

Kediler, yukarıda verdiğim pratik adımlar sayesinde tuvalet eğitimini çok daha rahat alırlar ve zaman içerisinde artık kedi, her ihtiyaç duyduğunda kuma doğru gitmeye başlayacaktır. Tabi burada dikkat etmeniz gereken en büyük detay, kedi kumunu sürekli olarak temiz tutmanızdır. Kediler, çok temiz ve titiz hayvanlar oldukları için kirli bir kumu tercih etmeyeceklerdir.

Evcil hayvanlara bakmak her ne kadar zevkli olsa da incelikleri ve bilinmesi gereken bazı detayları vardır. Kedilere tuvalet eğitimi vermenin de bilinmesi gereken yöntemleri vardır. Yukarıda bahsettiğim maddelerin en sonuncusu “ve sabırlı olun” maddesi, en önemli kısımdır. Çünkü kedilerin karakterine ve yapısına bağlı olarak alışma süreleri uzayabilir, bu durumda sahibinin öfkeye kapılmadan beklemesi kaçınılmaz olacaktır.