Kedilerin Tüy Dökme Sebepleri ve Tüy Dökme Mevsimi

Kediler yılın belirli dönemlerinde yoğun bir tüy dökme evresinden geçerler. Beslediğiniz kedi aşırı tüy dökmeye başladığını fark ettiğinizde bunun birkaç sebebi olabileceği gibi mevsim geçişleri olarak adlandırdığımız geçiş süreci ile de alakası olabilmektedir. Dolayısıyla kedinizin mevsim geçişine bağlı olarak mı tüy döktüğünü yoksa çeşitli dermatolojik veya diğer sağlık sorunlarına bağlı olarak mı tüylerini kaybettiğini gözlemlemeniz gerekmektedir.

Tüy dökme sürecini kediler açısından ayrıca ele aldığımızda, genel olarak mevsim geçişine bağlı olarak tüy dökülmesi durumunun ortak bir sebep olduğunu görüyoruz. Ancak geçiş dışında diğer nedenler daha çok kedi veya köpeğe göre değişkenlik gösteriyor. Bu nedenle tüy dökme sürecini hem köpekler hem de kediler için ayrı başlıklar altında ele alıyoruz.

Kedilerin Tüy Dökme Sebepleri

Kedilerin başlıca tüy dökme sebepleri arasında, köpeklerde de olduğu gibi mevsim geçişleri vardır. Mevsim geçişi olarak tanımlanan dönemler ise ilk bahar ve son bahar mevsimleridir. Bu süreç dışında kedilerin tüy dökmesinin başka nedenleri de olabilir. Bu nedenleri aşağıda maddeler halinde kısaca açıklayacağız.

Stres, Sinir – Kedinizin son zamanlarındaki halinin daha farklı ve asabi olarak gözlemliyorsanız, bu durum muhtemelen tüylerinin dökülmesine de yol açıyor.
Düzensiz beslenme – Kedinizi yaş, kısırlık durumu, kilosu, günlük protein ve vitamin ihtiyacı gibi kriterler doğrultusunda doğru beslediğinizden emin olun. Bunun için hazır mamalar önerilir.
Doğum Doğum yapmış bir kedi için tüy dökme süreci normal olarak gözlemlenir.