Köpeğinize banyo alışkanlığı kazandırın

Köpekler, temizliklerine dikkat edilmesi gereken hayvanlardır, sıkça dışarıda vakit geçirmeleri, tüylerinin sık kirlenmesi gibi durumlardan dolayı bakım, köpekler konusunda oldukça hassasiyet gerektiren durumlardan biridir. Köpeklerde tüy bakımı konusunda tüy bakımının nasıl yapılması gerektiğini, nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve alıştırma yöntemleri ile ilgili bilgiler vermiştir. Bu yazımda ise köpeğinize banyo yaptırma alışkanlığını nasıl kazandırabileceğiniz ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağım.

Köpeklerde banyonun önemi

Köpekler hakkında genel olarak yanlış bilinen şeylerden biri sık banyo yaptırılmalarıdır. Her ne kadar bakım ve temizlik konusu önemli olsa da banyo konusunda yanıldığını söylemek gerekiyor. Ter bezine sahip olmayan köpekler, kolay kolay terlemezler ve dolayısıyla sık banyo yaptırılmaya ihtiyaç duymazlar, ezber bilinen köpeklere sık banyo yaptırma durumu aslında minik dostlarınız için çok da faydalı değildir, zira köpekler sadece patilerinden terlerler.
Köpeklere belli aralıklarla banyo yaptırmak daha sağlıklıdır. Çünkü köpeklerin derisinde bulunan pH değeri ve deri üzerindeki yağımsı tabaka sık yıkanmaları durumunda zayıflayacak ve böylece hastalanmaları ve kokmaları daha rahat olacaktır. Sık yıkanan köpeklerde mantar ve deri hastalıkları gibi ciddi problemler görülebilir, bu nedenle uzmanlar köpeklerin belli aralıklar içerisinde yıkanmaları gerektiğini bildirmektedirler.

Köpeklere banyo yaptırırken düz bir zemin yerine küvet tercih etmeniz daha uygundur. Zemine kaymaz bir paspas koymanız daha sağlıklı olacaktır, veteriner hekimin tavsiye ettiği bir şampuan yoksa eğer köpek şampuanı ile banyo yaptırmanız daha uygun olacaktır. Şampuan kullanmadan önce bir kâse içerisinde birkaç defa sulandırmanız daha sağlıklı olacaktır.

Köpeklere banyo yaptırma alışkanlığını kazandırmak için sabırlı olmayı ihmal etmeyin, bazı ırklar banyo yapmaktan hoşlanmayabilirler fakat her köpeğin suyu sevdiğini de bilmeniz gerekiyor. Banyo yaptırmadan önce ılık su ile ıslatmanız, köpeğinizin suya alışmasını daha rahat sağlayacaktır. Köpek şampuanları insanların kullandıkları şampuanlarla aynı değildir, bu nedenle fazla köpürmesini beklemeniz doğru olmayacaktır. Banyo hususunda dikkat etmeniz gereken önemli konulardan biri de köpeğin kulağına su kaçmamasına özen göstermenizdir.

Yukarıda verdiğim bilgiler doğrultusunda köpeğinize banyo yaptırmanız, sevimli dostunuzun sağlığı açısından daha faydalı olacaktır. Veteriner hekime danışarak köpeğinize hangi aralıklarda banyo yaptırmanız gerektiği konusunda bilgi almanız işinizi daha da kolaylaştıracaktır.