Köpek İçin Kuru Mamanın Faydaları

Köpeklerin kuru mama ile beslenmesi fazlasıyla yararlı bir oluşumdur. Bu konumuzda kuru mamanın faydaları,köpeğinizin sağlığına etkileri ve kuru mamanın genç ve yaşlı köpeklere etkilerinden bahsedeceğiz.

Kuru Mamanın Faydaları;

⦁ Köpeğinizin diş sağlığını korur. Yapısı gereği dişlerinde bir tortu kalması olanaksızdır. Bununla birlikte yaş mama kullanımından kaynaklanan diş aralarında ki kalıntıları da temizler.
⦁ Kemik ve kas yapısını destekleyen içerikler ile zenginleştirilmiştir. İleriki yaşlarda çok önemli olacak bu konuyu atlamamak gerekir. Gerekirse ek gıda takviyeleri ile tamamlanması gerekir.
⦁ Tüy ve deri sağlığı bakımından koruyucu maddeler ile donatılmışlardır. Bu konu bir çok köpek sahibi için önemli bir etkendir. Özelikle mevsim geçişlerinde dökülen tüyler ev halkı için birer kabusa dönüşebiliyor. Bir de dökülen bu tüylerin sağlığından şüphe ettiğiniz bir an olursa vay halinize.
⦁ Kuru mama ile beslenen bir köpek dışkısını yaparken yaş mama ile beslenen bir köpeğe göre daha az, daha katı ve daha az kokulu bir madde ortaya çıkaracaktır. Tuvalet eğitimi almamış bir köpek için düşündüğünüzde bu konu hayati bir önem taşımaktadır.
⦁ Yavrulara ve yetişkinlere özel mamaları olduğundan gelişme dönemlerinde daha iyi beslendiğini söyleyebilirsiniz.
⦁ Hazırlaması kolaydır. Zamandan tasarruf yapmanızı sağlar.Bu konuyu en iyi köpek maması hangisidir isimli konuda işlemiştik.

Bazı köpekler kuru mamaları yemezler. Bu süreçte neden yemediğini bulup bir çözüm yolu bulunmalıdır. İlk neden olarak yavru köpeklerde alışamama sorununu sayabiliriz. Yavru köpekler anne sütünden sonra bu katı yiyecekleri yemekte zorluk çekebilirler. Dişleri onları kıracak kadar sert olmayabilir. Bu soruna daha küçük porsiyonlarda ve yumuşatarak(et suyu, yoğurt ve ya sos ile ) verilmesi kesin çözüm olacaktır. Ayrıca önemli bir diş sorunu olup olmadığını kontrol etmek ve veteriner eşliğinde buna çözüm bulmak da unutulmamalıdır.

Köpeklerin 3 aylıktan itibaren iştahları sürekli artacak ve daha önce tadını almadıkları gıdalar için daha iştahlı olacaklardır. Bu esnada köpeğinize siz ne kadar dayanamasanız da kendi yemeğinizden vermeyiniz. Bu köpeğinizin damak tadının değişmesinden başka bir işe yaramayacaktır. Köpeğinizin ihtiyaç duyduğu bütün gıdalar mamasının içerisinde vardır. Sizin masanın kenarından uzattığınız yemeğiniz onun kuru mamadan soğumasına neden olacaktır.

Bir başka neden olarak sürekli aynı yiyecek ile beslenen köpekler bir süre sonra o mamadan soğuyacak ve yemek istemeyecektir. Bu soruna her paketiniz bittikten sonra mamanızı değiştirmeniz tavsiye edilir fakat en azından arada sırada kuru mamasına bir kaç değişiklik yaparak örneğin haftada bir gün tavuk suyu ile karıştırıp vererek köpeğinizin kuru mamadan soğumasını engelleyebilirsiniz.

Köpeğinizin kuru mamayı yememesinin nedenleri arasında genel bir sorun da yatıyor olabilir. İştahının kesilmesi bir hastalıktan dolayı olabilir. Büyük ve küçük hastalıklar ayırım yapılmaksızın veterinere götürülmelidir.

Diğer nedenler arasında köpeğinizin korkmuş ya da rahat hissetmediği durumlar vardır. Böyle durumlarda bir eğitmenden yardım almanız gerekebilir. Korkan köpekler yemek yeme eylemlerinden vazgeçmeye eğilimindedirler.

Doğru Bir şekilde Kuru Mamaya alıştırmak;

Köpeğiniz yaş mama ile besleniyor fakat hiç kuru mamayı sevmiyor ise yapmanız gereken bir kaç adım var. Öncelikle kuru mamanın cazip olması gerekiyor Bu konuda yapabileceğiniz şeyler arasında ödül maması olarak kullanacağınız ve ya yemeği vermeden önce bekle komutu ile tabağının içerisinde ne olacağı konusunda meraklandırmanız etkili yöntemler arasında yer almaktadır.

Köpeğinize direkt olarak kuru mama vermek yerine yaş mamasının içerisine yavaş yavaş arttırarak koymanız daha çok tercih edilir. Aynı oranda yaş mamayı da azaltmanız gerekmektedir. Bu sayede köpeğiniz fark etmeden sadece kuru mama yemeye alışmış olacaktır. Bu sırada köpeğinize bekle komutunu verdikten sonra onu heyecanlandırmak için tabağı elinize alıp ses çıkartarak onu heyecanlandırıp yemeği bir çırpıda yemesini sağlayabilirsiniz.

Köpeğinizin iştahlı bir şekilde mamasını yiyebilmesi için günlük enerji ihtiyacını atması gerekir. Bunun için de sabah ve akşam koşuya çıkarılması gerekir. Koşudan sonra erdiğiniz yemeği daha fazla iştahla yediğini göreceksiniz ama burada başka bir sorun ortaya çıkıyor ki o da tuvalet ihtiyacı tekrar gelecektir...