Köpek Nasıl Yıkanır ?


Öncelikle köpeği ilk olarak hiç yıkamadığınızı varsayarak sudan korktuğunu düşünüyoruz. Yıkayacağınız köpeği yıkama işleminin yapılacağı alana getirmelisiniz. Köpeğiniz gelip ve burada sizinle birlikte beklemeye başlayınca suyu açın ama köpeğinizin suyla temas etmemesine dikkat edin. Köpeğiniz önce suyun sesine alışmalıdır. Bu aşamayı on dakika gibi kısa bir süre devam ettirmelisiniz. Daha sonra köpeğinize hafif bir şekilde elinizle su atın ama suyun çok sıcak yada çok soğuk olmamasına dikkat edin. Bu aşamada köpeğiniz biraz huysuzlanabilir. Köpeğinizin huysuzlanması ve suya alışma aşaması bitene kadar eliniz ile su atmaya devam edin.

Köpeğiniz suya alışınca üstüne su dökün ve bekleyin köpeğiniz huysuzlanırsa suyu tekrardan elinizle dökün ve tekrardan suyun sıcaklığını kontrol edin. Eğer elinizle su attığınızda tekrardan huysuzlanmıyorsa suyu tekrardan dökün. Artık köpeğiniz suya alıştığına göre su ile biraz ıslatın ve sonra şampuan işlemine hazırlanın.

Şampuan seçimi bu aşamada çok önemlidir. Şampuanın bebek şampuanı olmasına dikkat edin çünkü yetişkin şampuanları genelde gözleri yakar fakat bebek şampuanları köpeğinizin gözlerini yakmayacaktır. Şampuanla güzel bir şekilde yıkadıktan sonra eliniz ve suyun yardımıyla tüylerinin arasında kalan şampuanı çıkarın çünkü bu kalan şampuanlar sonradan rahatsızlık verecektir. Bu aşamada tarak kullanabilirsiniz. Ama tarak köpeğinizin canını yakabilir o yüzden dikkatli olun.

Köpeği iyice yıkadınız şimdi bir havlu yardımıyla hafif hareketlerle kurulayın ve şampuan kalmadığına emin olduktan sonra köpeğinizin yıkamadan sonra alması gereken bir ilacı varsa veya pire, bit ilacı varsa kullanılması gerektiği şekilde kullanın. Artık köpeğiniz mutlu ve temiz..