Köpeklerde diş bakımı nasıl yapılır?


İnsanlar gibi köpeklerin de kişisel bakıma ihtiyacı vardır. Tüy bakımı, kulak bakımı ve diş bakımı gibi önemli konular, süreklilik isteyen konular olmakla birlikte hassas davranılması gereken detayladır. Özellikle de dental sorunlar yaşamamaları için diş bakımına özen göstermeniz, haftada en az 1 defa köpeğinizin dişlerini fırçalamanız gerekiyor. Tabi öncelikle bu işi nasıl yapacağınız hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor, çünkü her köpek diş fırçalama alışkanlığına karşı aynı tepkiyi vermeyebilir.

Peki, köpeklerde diş bakımı nasıl yapılır?

Köpeklerde diş bakımı önemli ve hassasiyet gerektiren konuların başında gelir. İnsanların diş fırçalamasından farklı olarak her gün değil, haftada 1 veya 2 defa fırçalanır ve kullanılan diş macunu insanların kullandıkları ile aynı değildir. İnsanların kullandıkları diş macunlarında florid vardır, aynı macunu köpeğiniz için kullandığınızda mide bulantısına neden olur ve diş fırçalamaya karşı artık açık olmaz. Kullanılması gereken fırça ise saplı ve baş kısmı özel açıya sahip köpek diş fırçaları ile yapılır. bu diş fırçaları, köpeğin ağız açısına göre ayarlandığı için herhangi bir zarar vermez.

Diş fırçalama alışkanlığı kazanmış bir köpek, bunu bazen bir oyun gibi düşünebilir, bu yüzden evde diş ve ağzına zarar verecek malzemeleri bulundurmamanız gerekiyor, fark etmediğiniz bir anda ağzına alması ağzında ciddi problemlerin meydana gelmesine neden olabilir. Köpekler için diş macunları, başında da dediğim gibi farklıdır, insanlar diş macununu su yoluyla tükürdükleri için içinde bulunan florid zarara neden olmaz, fakat köpeklerde böyle bir durum söz konusu olmadığı için yutarlar ve yuttuklarında da mide zehirlenmesine yol açılabilir, bu nedenle onlar için florid içermeyen macunlar üretilmiştir.


Köpeklerde diş fırçalama nasıl yapılır?

Köpeğinizin dişlerini fırçalamadan önce parmağınızla bir miktar diş macunu alın ve köpeğinizin yanağını elinizle kaldırıp tatmasını sağlayın, daha sonra dairesel şekilde diş macununu sürdükten sonra saplı fırça ile fırçalamaya başlayın. İlk zamanlarda köpeğiniz buna alışkın olmadığı için sizden kaçabilir veya dişlerini fırçalamanıza izin vermeyebilir fakat bir süre sonra minik dostunuz da bu duruma alışacak ve hatta onun için bir oyun haline gelecektir.

Evcil hayvanlarda bakım konularının önemli olduğunu daha önceki yazılarımda da belirtmiştim. Bununla birlikte her zaman söylediğim gibi; minik dostlarınızı bir şeye alıştırmak için sabırlı olmanız gerekiyor.