Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpeğinizin tuvalet eğitimi alması özellikle erken yaşlarında büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle tuvalet eğitimi olarak sınıflandırdığımız bu eğitim sürecinin daha çok yavru köpekler için önemli olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Ancak yetişkin bir köpek için de bir şeyler yapılabilir. Burada aynı zamanda ilgili köpek eğitmeninin izleyeceği yol ve yöntemler de etkili olmaktadır.

Tuvalet eğitiminin sağlanması özellikle ev ortamında yaşayan köpeklerin doğru tuvalet alışkanlığı kazanabilmesi açısından önemlidir. Ancak bunu sadece ev köpekleri ile sınırlamak doğru olmayacaktır nitekim eğitimsiz ve sadece bahçede beslediğiniz bir köpek bahçenizin önemli ortak kullanım alanlarını tuvalet için kullanabilir. Sonuç olarak bu kabul edilemez durum ve problemi aşmak gerekmektedir.

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpeklere tuvalet alışkanlığının kazandırılması bir kedi kadar kolay olmamaktadır. Nitekim bir kedi için hazırlayabileceğiniz kum dolu bir alanı, bu kediye sadece bir kere tanıtmanız yeterli olmaktadır. Ancak köpekler daha farklı ve tuvalet eğitimi konusunda üzerine biraz daha düşmeniz gerekiyor.

Eğer köpeğinizin tuvalet alışkanlığını kendiniz kazandırmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey köpeğinizin hangi alanda ihtiyacını gidereceğine karar vermek. Sonrasında bu alanda ona uygun olarak birkaç metrelik bir alanı sınırlandırıp, bu sınırları gazete ve benzeri parçalar ile köpeğin ihtiyacını görmesine uygun şartları sağlamanız gerekiyor.

Köpeğinize tuvalet alışkanlığını kazandırırken üzerinde durmanız gereken bir diğer önemli nokta ise köpeğiniz için hazırlamış olduğunuz tuvalet alanına, köpeğinizin alıştırılması sürecidir. Bu sürecin başarılı bir şekilde sağlanmasında, köpeğin o alanda en az 3 gün olarak bakılması gerekmektedir. Bu üç gün başarılı bir şekilde geçtikten sonra, köpeği artık evin diğer kısımlarına da salabilir hatta sokağa özgür bırakabilirsiniz. Köpeğiniz eve tekrar döndüğünde, artık nerede tuvalet ihtiyacını görmesi gerektiğini bilecektir ve bu tuvalet alanına çeşitli nedenlerden dolayı ulaşamadığında sizlere haber verecektir.

Sonuç olarak köpekler için tuvalet alışkanlığının kazandırılması biraz zorlu bir süreç ve aynı zamanda sahibin biraz sabırlı olmasını gerektiriyor. Bu sürecin ilk birkaç günü başarılı bir şekilde geçmesi önemlidir ve sonrası için artık daha rahat olabilirsiniz.