Abyssinian Kedi Irkı

Genel Özellikleri


Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Açıklaması


Kafası hafif üçgendir ve yumUşak hatlara sahiptir. Burun alanı sivri ya da köşeli olmaktan ziyade çukur bir görüntü verir. Güzel bir kesimi olan kulakların uçları dik ve sivridir. Parlak büyük ve birbirisinden ayrık duran gözlerinin altında kalemle çekilmiş gibi duran çizgiler onun karakteristik bilhassarinden biridir. Vücudu orta büyüklükte olup kaslıdır. İnce ve narin kemikli bacaklar ön doğrultuda arkaya kıykatiyen daha uzundur. Ayakları küçük, kompakt ve ovaldir. Kuyruğu kalın ve uzundur. Tüyleri kısa, ince telli ve orta uzunluktadır. Dokunulduğunda hoş bir duygu uyandırır ve iç tüylerle birlikte gerektiğince yoğundur. Gözler altın rengi ya da yeşildir. Kuyruk uçları ise kedinin üzerindeki en koyu renkten daima bir ton daha koyu olur.

Karakteri

Algılayıcı ve zeki olan Abyssinian basit eğitilir. Uyanık, gerektiğince yetenekli ve canı isteyince sokulan sevgi dolu bir kedidir. Her vakit kendisine meşgul olacak bir şeyler bulabilir.

Renkleri

Yanık kahverengi, kızıl ve mavi olabilen tüyler birtakım durumlarda açık birtakım durumlarda de koyu renk bantlarla süslenir. Yanık kahve tonlarındaki tüylerde bantlar kara ya da koyu kahverengi olabilir. Kızıl tüylü kedilerde, çikolata rengi güzel bir kızılla birleşir ve sıcak bir görüntü verir. Mavi tüylerde ise açık gri-mavi ve arduaz grisi, fildişi rengi iç tüylerin üzerinde değişik tonlarda yasenesir. Bejimsi uçuk kahverengi tüylerin ise açıklı koyulu pembemsi bantları bulunmaktadır. Her dört renkte de iç tüyler açık renkli ve parlak olurlar.

Tüy Bakımı

Ölü tüyleri alabilmek amacıyla oluşturulan muntazam fırçalama ve ara sıra oluşturulan tırnak kesimi bu kedinin bakımı amacıyla yeterlidir.

Kökeni

Afrika vahşi kedisine (Felis libyca) benzemesinin sebebi eski ingilizlerin abyssinian ırkını ilerletmek amacıyla yapmış oldukları hassas çalışmaların neticesidur. Diğerlerine kıykatiyen gerektiğince saf ve eski bir ırk olmasına rağmen bu kedilerin antik Mısır'ın mumyalanmış kedilerinin direkt torunları bulunduğu söylenemez. 1860 ların komplike vakitlerında kuzey Afrika'da vazife yapan ingiliz subayların Abyssinia'dan aldıkları ilk anı kedilerden biri "Zula"dır. Bu ırkın İngiltere'de tanınması 1882 senesinde oldu ve "ingiliz işaretlisi" olarak kabul edildi. 1919 da Abyssinian Kedi Kulübü kuruldu ve Abyssinian ismi bu kedi ırkı amacıyla resmen kabul edildi.