American Bobtail Kedi Irkı

Genel Özellikleri


Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Açıklaması


Kafası geniştir ve kuvvetli çeneleri bulunmaktadır. Kulakları orta ile büyük saseneabilecek ebatlarda aşağıya doğru genişleyerek iner. Burun ise zarif bir eğimin dışında düz sasenesir. Gözleri iri ve hafifçe yuvarlaktır. Bedeninin çok yüksek olmadan belli bir uzunluğa sahip tıknaz ve yere yakın bir manzarası bulunmaktadır. Dişiyle erkeğin arasındaki fark erkek kedinin geniş omuzlu, ağır yapılı ve kaslı olmasına rağmen derhal derhal aynı ölçülerde ama daha kedimsi bir kıvraklıkta oluşudur. Bacaklar kısa ve yoğun kemiklidir. Kuyruk elastik ve pon pon gibi ya da sivri uçludur. Genelde tüyleri orta uzunlukta peluş gibidir ve birbirine dolanmaz. Daha uzun tüylü kedilerde ense ve bacaklarda değişik tüy birikimi olur.

Karakteri 

Bobtail'lerin kişilikleri tek kelimeyle tanımlanamayacak kadar kusursuzdir. Canlı, dinamik, tatlı, zeki ve sevgi doludur. Bu harika yaratıklar her kedi sevenin kalbini derhal fethederler.

Renkleri 

Bütün renklerde ve desenlerde mevcuttur. Göz rengi genellikle maviysede birtakım kedilerde tüylerinin dominant rengine makul olanları da bulunmaktadır.

Tüy Bakımı 

Düğümlenme bozukluğun olmayan tüyler ara sıra geniş ve ince dişli bir tarakla taranmak ister. Yıkamak istediğinizde yağ sahibi olan şampuanlardan kaçının, zira o güzelim tüylerini yassı ve yapışık bir duruma getirir.

Kökeni 

1960'larda hoş bir tesadüfyla tespit edilen bu ırkın annesinin bir Siyam dişisi babasının ise kahverengi ya da gri bir tekir bulunduğu ön görü ediliyor. Doğan yavrunun güzelliği karşısında çoğalan ilgile birlikte Birman, Himalayan, hem de Himalayan/Siyam ırklarının karışmasıyla günümüz American Bobtail haluna gelen bu güzel kedi bundan sonra maalesef çok bulunmuyor. Ama hala uğraşan özverili yetiştiriciler bu ırkın vakitgelenlaşması amacıyla ellerinden geleni yapıyorlar.