American Curl Kedi Irkı

Genel Özellikleri


Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Açıklaması


American CurlBu ırk, orta büyüklükte bir baş yapısına sahip olmasına rağmen; iki kulakAmerican Curl arasındaki uzaklıksinin darlığı sebebiyle gerektiğince uzun bir baş yapısına sahipmiş gibi görünür. Irklar arasında en duyarlı kulağa sahip olan American Curl'in kulakları uzun, dik ve ağzına oranla geniş bir yapıdadır. Geniş ceviz biçimini andıran gözleri, biçimli kare biçiminde burnu ve küçük ağzıyla çekici ve alımlı olan Curl, gerektiğince dayanıklı bir çeneye sahiptir. Ağırlıkları 2.5 ile 4.5 kg arasında değişen American Curl; az ilerlemiş ama derli toplu çalışan kkatiyenrı, orta uzunluktaki bacakları, üzerinde birbirleriyle orantılı çizgiler tespit edilen geniş kuyruğu ve yuvarlak çok büyük olmayan patileriyle orta büyüklükte bir vücut yapısına sahiptir. Dokunulduğunda ipeksi bir his uyandıran ve çok uzun olmayan tüylere sahip olan Curl'in derisi sarkık olmasına rağmen buruşuk değildir.

Karakteri

Asil ve mantıklı bir kişiliğe, kusursuz sezgilere ve akılcı bir duyarlılığa sahiptirler. Meraklı davranışları ve hayata pozitif bakışlarıyla derhal ilgi çekerler. Kendileri gibi dışa dönük hayatayı seven ve hayata olumlu bakan insanlar doğrulusunda tercih edilen bu kediler, iki-üç sene içersinde çocukluktan erişkinliğe geçerler.

Taze et dışında, kutu konserve ve hazır mamalarda çok hoşlarına gider.

Renkleri

Doğal renkleri kara olmasına rağmen diğer bütün renklerde tüylerle uyumludur.

Tüy Bakımı

YumUşak-ipeksi ve bir o kadar da parlak olan tüyleri orantılı traş edildiğinde sıhhatli bir manzara kazanırlar.

Kökeni

American Curl'ün öyküsü Joe ve Grace Ruga nın Californiadaki evlerinin göl kenarında Shulamit' i keşfetmesiyle başlar. Ruga çifti, 1981 senesinde Shulamit ırkı kedilerinin dört yavrusunun ikisinin Shulamit gibi kıvırcık tüylü ve kıvrık kulaklı olmasına rağmen, diğer ikisinin kıvrık kulaklı ve düz uzun tüylü doğmasıyla kalıtsal çalışmalarına başlamışlar ve bu ırkı safkan duruma getirmişlerdir. İlk kez 1983 senesinde tanınmaya başlayan bu ırk 1986 senesinde CFA ( Cat Federal Assocesetion ) doğrulusunda saf ırk olarak kabul edilmiştir. 1991 senesinde şampiyonalarda görülmeye başlayan Amerikan Curl ırkı 1993 senesinde, iki değişik tüy uzunluğu ile kabul edilmiştir. Her renk ve tüy patendi kabul edilen ırkın en ilgi çekici özelliği kulaklarının kıvrıklığı olarak kabul görmüştür.