American Keuda Kedi Irkı

Genel Özellikleri


Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Açıklaması


American KeudaAmerikan Keuda orta ebatlarda genel olarak yumUşak hatlara sahip birAmerican Keuda ırktır. Başı vücutiyla orantılı, standart yüz hatlarına sahiptir. Kulakları orta büyüklükte ve uçları yuvarlak üçgen biçimlidir. Gözleri badem biçiminde, dış uçları hafifçe yukarıyayaya kalkıktır. Göz renginin ehemmiyeti yoktur. Kürkü kısa düz, yumUşak tüylerden meydana gelir. Kuyruğu vücutiyla orantılıdır. Genellikle gevşek yapılı bir derisi bulunmaktadır. Karın bölgesi ve dirseklerde derisi  katlanarak kıvrımlar yapar. Bu kıvrımlar ona atletik hareket kabiliyeti sağladığı gibi yazın ısı ayarlamasına da yardımcı olur. Aynı vakitte muhasli saldırılarda düşmandan basitçe sıyrılmasına imkan verir. Bacaklarına daha elastik bir yapı kazandırdığından Keuda bir çita gibi koşabilir.
Karakteri
Amerikan Keuda, gerektiğince dinamik ve atletik bir kedi ırkıdır. Çok iyi koşucudur ve kıvrak hareketleri bulunmaktadır. Suda yüzmekten ve oynamaktan hoşlanır. Olukça zekidir. Yeni tanınmış ve resmi olarak kabul edilen bir ırk olmasına rağmen gerçekte uzun senelerden beri Teksas ve etrafınde çifliklerde natural hayat vakitn bir ırktır.
Renkleri
Bütün renk ve desenler kabul edilmektedir. Beyaz, kara, mavi, kızıl, krem, çikolata, renklerinde gölgeli, tekir, kaplumbağa kabuğu gibi desenler ve çift renkli kediler olabilir.
Tüy Bakımı
Özel bir tüy bakımı yoktur. Fırçalama yeterlidir.
Kökeni
Keuda'nın ismi uzun senelerdır Texas, Oklahoma & New Mexico'da uygulanmakta olan "Kitten Evaluation Under Direct Assessment" (KEUDA), yani yavru kedilerde direkt değer biçme, değerlendirme uygulamasından gelmektedir. Amerikan Keudanın minyatür sürümleri da geliştirilmektedir. Geliştirilmesinde Egyptian Mau ırkının kullanıldığı düşünülmekle birlikte bunu tam olarak destekleyen bir ispat yoktur.