American Shorthair Kedi Irkı

Genel Özellikleri


Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Açıklaması


American ShorthairBelirgin dolgun yanakları, orta büyüklükte badem biçimini andıran gözleri,American Shorthair kareye benzer köşeli bir burnu, dik kulakları ve küçük yuvarlak ağzıyla orta büyüklükte bir baş yapısına sahiptir. Gelişmiş çenesi ve geniş omuzları yardımıyla kuvvetli ve dayanıklı bir görüntüye sahip American Shorthair'ın orta uzunluktaki bacakları ve yuvarlak patileri; ilgi çekici görüntüsünü destekler yapıdadır. Tüyleri; kısa ve ince olmasına rağmen soğuğa gerektiğince dayanıklıdır.
 

Karakteri 
Zeki, atılgan ve gerektiğince dinamik olan bu kedileri; uyur iken yada şekerleme sırasında akrobatik hareketler yapar iken görmek olası. Bu sevimli hareketler bilhassa fare avındayken kendileri amacıyla büyük bir heyecana dönüşebilir. Taze et ve mamaların dışında kemirebileceği besinlerden hoşlanır. Karışık tatlı kemikler hervakit tercihidir.
Renkleri 
Bu ırkın genel renkleri kara-krem ve kahvedir. Diğer renklere sahip American Shorthairlarda ise en asli özellik renklerinin açık olmasıdır. Ancak bu çikolata ve lila renginde olanlar amacıyla geçerli değildir.
Klasik tabby modeli geniş işaretlerle kaplıdır Kuyruklarının üzerinde halkalar bulunmaktadır Omuz lekeleri kelebek üzerindeki işaretleri andırır.
Uskumru tabby modeli üzerinde açık ve koyu bantlar içerir. Koyu ve ince bir boyuna sahiptir 
Benekli tabby nin üzerinde kahve gümüş ve mavi renkler hakimdir. Parlak tüyler yeşil mavi altın göz renkleriyle uyumludur.
Tüy Bakımı 
Tüylerinin sıhhatli ve derli toplu fırçalanması gerekir. Hem de derli toplu fırçalama kedilerin sahiplerine daha acele alışmasını sağlayacağı gibi kedi ile sahibi arasında kurulacak arkadaşlık içersinde mühim bir aşamadır.
Kökeni 
Bu ırkın kökeni 1904 senesinde ilk evcil kedi olan Buster Brown ırkına dayanır. İlk olarak Mayflower isimli Amerikan kargo gemisinin seyahati sırasında keşfedilen ve sıksık uzun gemi seyahatlerinde bulunduklarından hacılara benzetilen bu kedilerin asıl kökeni İngiltere olmasına rağmen Amerika olarak bilinir.