American Wirehair Kedi Irkı

Genel Özellikleri


Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Açıklaması


İri yapılı, dikdörtgen baş yapısıyla Amerikan Shorthair'dan ayrılır. Ağız veAmerican Wirehair çene yapıları iyi ilerlemiş öne doğru hafif çıkıntılıdır. Bacakları, orta uzunlukta ve kemikli yapıdadır. Patiler küçük ve ovaldir. Kuyruğu orta uzunlukta ve az kaslıdır. YumUşak olan tüyleri dik, kıvırcık ve gerektiğince sıktır.

Karakteri

Vahşi ve sert görüntüsünün altında oyuncu ve sevecen bir karakter yatar. Oyun oynamaktan büyük bir beğeni alan bu ırkın kedileri iyi birer avcıdır. Bu yeteneklerinin gelişmesinde atik ve enerjik yapılarının tesiri büyüktür. Hareketli geride bıraktığımız günün neticesinda derin bir uykuya dalmaya basenesirlar. Genelde natural ve lifli yemeklerden hoşlanırlar.

Renkleri

Genelde sarı-beyaz ve kara-sarı-beyaz renklerinin karışımından meydana gelen renklerde görülen bu ırk kedileri, beyaz, kara, gümüş, kara, krem, gri, duman, çikolata, lavanta gibi renklerde de görülebilir. Himalaya'nınki gibi göz renkleri karışık renkli ve içiçe halkalardan oluşmuştur.

Tüy Bakımı

Dayanıklı ve sıhhatli tüy yapısına sahiptirler. Dolgun, sık ve parlak tüylerin bakımına gerektiğince ehemmiyet verilmeli, kıvırcık tüyleri fırça yada tarakla taranmalıdırlar.

Kökeni

İlk kez 1966' da Newyork'ta meydana çıkmış, tüylerinin parlaklığı ve güzelliği ile ilgi çekmiştir. İlk olarak ırk bilhassarinin benzerliği sebebiyle shothair ırkı olarak kabul edilmiştir. 1978 senesinde Kuzey Amerikada da görülen ırkın kedileri; senelerce Amerikan kedi severler doğrulusunda pek beğenilmese de tüyleriyle her vakit gündemde kalmayı kafayarmışlardır.