Ankara Kedisi Kedi Irkı

Genel Özellikleri


Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Açıklaması


Keskin hatlarla belirlenmiş orta büyüklükte bir kafaya sahip olan Ankara kedilerinde burun gerektiğince uzun ve üçgenimsi bir yapıdadır. Kulaklar uzun saseneabilecek bir büyüklükte dik ve birbirine yakın olarak başın üst yönüne doğru yerleşmiştir. Kulak uçları dik ve tüylüdür. Gözler iri ve yuvarlak yapıda göz bebekleri ise dikey bir badem biçimindedir. Genellikle mavi göz rengi ile karşılaşılmakla birlikte kehribar sarı, yeşil-sarı tonları ve sarı-mavi göz gibi iki değişik renkte olabilir. Uzun ve adeleli bir vücute sahip olan Ankara kedileri duruş ve hareketlerinde gerektiğince zarif bir yapıdadır. Tüyler tek tabakadan meydana gelen bol uzun ipeksi ve beyaz yapıdadır. Alt tüyler denilen ikinci bir tabaka yoktur. Kuyruk bol tüylü, kabarık ve uzundur. Yürürken kuyruğunu sırtına doğru yatay olarak kıvrık tutan Ankara kedileri bu bilhassari ile özel bir manzara ve tek olma özelliği kazanmıştır. Ankara kedilerinin kalıtsal olan en karekteristik özelliği sağırlıktır ama birtakım Ankara kedilerinde gözlenmeyebilir.

Karakteri

Tam manası ile sahibine tapan ve onu her yerde takip eden Ankara kedisi enerjik, oyuncu, zeki ve meraklı bir kedidir. Evine gerektiğince düşkün olan Ankara kedileri insanlar ile temaslerinde gerektiğince yakın ve uyumludur. Meraklı ve incelemeci yapısı ona oyuncu özelliğide katmıştır. Bunun yanısıra kararlı bir yapısı olması da meraklı kimliğinin bir neticesi olarak görülebilir. Eğer aklına bir şey koyduysa kesinlikle yapacaktır. Kendine özgü eğlence zihniyeti ve gösteri merakı sebebiyle onu evde mobilyalar üzerinde gezinirken, hayali avını yakalarken ya da yumaklar ile oynarken görmek ve onunla hiç sıkılmadan keyifli anlar geçirmek olasıdür.

Renkleri

Ankara kedisinin tüy rengi uzun seneler münakaşa hususu olmuştur. Çünkü melezlemeler sebebiyle değişik renklerde, bol tüylü Ankara kedileri yetiştirilmiştir. Ancak ırk özelliği olarak beyaz renk kabul görmüş ve literatürlere saflığının sendromu olarak geçmiştir.

Tüy Bakımı

Uzun ve ipeksi tüyleri sık tarama gereksinimini doğurmaktadır. Düzenli olarak taranması gerekir. Aksi durumda açılması güç kıtık problemu yaşanabilir.

Kökeni

Uzun tüylü kedilerin atası olarak kabul edilen ve Avrupada Angora olarak tanınmış Ankara kedisi fazlası vakit İran kedileri ile karıştırılmış ve Amerikada İran kedisi olarak tanınmıştır. Türkiyede imal edilen ve saf Türk kedisi olan bu ırkın anavatanı ve kökeni Ankara yöresidir. İlk kez 1620-1625 senelerı arasında Haçlı seferleri devreinde bir Fransız bilim adamının ülkesine dönerken götürdüğü bir kaç beyaz Ankara kedisinin üretilerek seçkin bir biçimde dağıtılması ile Avrupada tanınmış ve büyük ilgi görmüştür. 17.yy.da İtalyada tanınmış Ankara kedisi amacıyla özel dernekler kurulmuştur. Bu derneklerden en muhimi olarak saseneabilecek ve duruman çalışmalarını devam ettiren Club Angora Turco Pietro Della Valle isimli dernek Ankara kedilerinin üretimi ve gelişimi amacıyla çalışmakta ve müsabakalar düzenleyerak ırkın gelişimine katkıda bulunmaktadır. 18. yüzsenede Marie Antoniette ve 14. Louis gibi pek çok asil Ankara kedisinin hayranı olmuş ve Avrupada üretimi devam ettirilmiştir. 1962 senesinde Amerikan askeri personeli doğrulusunda bir çift Ankara kedisi Amerikaya gdolaseneerek bu ırkın Amerikada da tanınmasını ve sevilmesini dayanıklııştır. Bu gün Amerika ve Avrupada saf Ankara kedisi olarak üretimi yapılmaktadır. Ankara kedileri uzun seneler vakitınce İran kedisi ile melezlenmiş ve değişik renklerde uzun tüylü kediler elde edilmiştir. Bu amaçla soyu tükenme tehlikesi hayat sürdüren Ankara kedilerinin saf ırk özelliği olan beyaz rengin korunması ve neslinin tükenmemesi amacıyla son senelerde üretimine özen gösterilmiştir.