Australian Mist Kedi Irkı

Genel Özellikleri


Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Açıklaması


Orta ebatlarda, sert, kaslı bir vücuti olan Australian Mist kısa tüylü birAustralian Mist kedidir. Erkekler dişilere oranla biraz daha büyüktür. Kafa yuvarlak vücutyle uyumlu, kulaklar küçük ve diktir. Büyük parlak gözler, yuvarlak biçimli ve yeşil renktedir. Gözler buruna doğru eğimli ve birbirine yakındır. Hafifçe aşağı doğru bakan gözler, bıyık, çene ve burun hatları yüze cana yakın sevimli bir ifade kazandırmaktadır. Bu kuvvetli ve manalı yüz ifadesi erkek kedilerde daha ilgi çekicidir. Göğüsü geniş ve yuvarlak biçimdedir. Bacakları vücutyle orantılı ve kuvvetlidür. Arka bacaklar, ön bacaklardan hafifçe daha uzundur. Patiler oval biçimli ve temizdir. Kuyruk vücutyle orantılı ve kalındır. Uca doğru çok az incelir ve hafifçe kıvrık dirsek oluşturur.

Karakteri

Burmese'nin sevecenliğini, Abyssinian'ın zeka ve çevikliğini, yerli kedilerinde sıhhatli ve kuvvetli yapısını almış kusursuz bir ev kedisidir. Sahibinin yanısıran ayrılmazlar ve evin içersinde onunla birlikte dolaşırlar. Hervakit mutlu olan bu kediler, tek bir oyuncakla saatlerce oynacak kadar sabırlıdırlar. Çocuklarla ve diğer petlerle iyi anlaşan Australian Mist kucakta oturmaktan çok hoşlanır. Oldukça zeki kedilerdir. Oyun oynamaya her vakit hazır olan bu ırkın yavru kedileri, ergin kedilerden daha ciddi ve uysaldır.

Renkleri

Australian Mist noktalı ve mermer desenli, kahverengi, mavi, lila, çikolata, altın, şeftali renklerde olabilir. Desenleri karışık ve pusludur. Göze çarpan bu karışım gölgeli bir manzara kazandırır.

Tüy Bakımı

Çok az tüy bakımı gereksinimi olan bir kedidir. Haftada bir kez oluşturulan 5 dakikalık kısa vakitli bir fırçalama yeterli olur.

Kökeni

Avutralya'nın Sidney bölgesinde yerli kısa tüylü kediler, Burmese ve Abyssinian' ın karışımından meydana gelen, yeni tanınmış melez bir ırktır. Önceleri Spotted Mist olarak tanınmış ırk 1980 senesinde Avustralya da bir şampiyonada birici olmuş ve daha sonra ırkın adı Australian Mist olarak tanınmıştır. Ancak bu isim resmi olarak 1998 senesinde kayıtlara geçmiştir. Daha ileri senelerde Amerika ve Yeni Zelanda'ya da gdolaseneerek tanınmış ve yetiştirilmiştir.