Californian Spangled Kedi Irkı

Genel Özellikleri


Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Açıklaması


California SpangledHeykel misali büyüleyici görüntüsü ve kuvvetli keskin bakışlarıyla kaplanlarıCalifornia Spangled andırırlar. Asi bakışları, ilerlemiş kuvvetli ağız yapısı ve dolgun çene kemikleri ile biraz korkutucu ve soğuk kedilerdir. Birbirine eşit orta boy kulaklarının üst kısımları dik ve yuvarlak yapıdadır. Badem biçimli gözleri gerektiğince iri ve açık renktedir.Yüzün ön alanı kubbe biçimindedir. Uzun, ince bir manzara ve medium ebatlarla avcı bir manzarae sahip olan bu ırkın kedileri, iyi ilerlemiş kaslı bacaklara sahiptir. Ancak ön bacakları kaslı ve atik hareketleri sebebiyle, arka bacaklarına göre daha kaslı ve ilerlemiştir. Kuyruğu, kalın ve dolgun olmakla birlikte gerektiğince uzundur. Kısa kadife tüyleri karın evresinde ve kuyrukta biraz daha uzundur.


Karakteri

Oldukça anlayışlı ve duyarlı olan California Spangledler diğer kedilerden daha ileri bir zekaya sahiptir. Oyuncu ve atletik bir yapıdadırlar.

Renkleri

Genelde tüyleri, geniş ve yuvarlak noktalarla kaplıdır. Gümüş, kömür, bronz, altın, mavi, kahve ve kırmızı tonlarını içerir. Bu ırkın kedileri hangi renkte olursa olsun kuyrukları hervakit koyu karatır. Vücundundaki noktalar, her iki patinin uç kısımlarında daha koyudur. Göz renkleri gri - kahve, kehribar - kahve gibi değişik karışımlardan meydana gelir.

Tüy Bakımı

Kadife tüylerin sıhhatli bakımı amacıyla, derli toplu Aralıklarla ve nazik dokunuşlarla fırçalanmalıdır.

Kökeni

1970 senesinde kürkleri sebebiyle avlanan benekli vahşi kedilerin nesillerini itimatilirğini dayanıklıak hedefiyle başlatılan Mavi Proje kapsamında meydana çıkmıştır. Mısır kedileri ve tropikal Güney Afrika kedileri gibi tüylerinin güzelliği ile tanınan altı değişik ırkın çifleşmesiyle meydana çıkan melez ırkın kedileri bu amaçla parlak ve avcılar doğrulusunda çok değerli görülen tüylere sahiptir.