Cymric Kedi Irkı

Genel Özellikleri


Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Açıklaması


Yayvan, üçgeni andıran yuvarlak baş yapısına sahip bu ırkın kulakları küçük,Cymric püsküllü ve içe doğru kıvrıktır. Ağız ve burunları ise küçük olmasına rağmen gerektiğince ilerlemiştir. Genellikle orta boydan biraz daha küçük yapıda görülen bu ırkın erkek kedileri daha ilerlemiş bir vücut ve çene yapısına sahiptir. Irkın bütün kedilerinin bacak yapıları kısa olmasına rağmen gerektiğince dolgun ve kaslıdır. Kemikli omuzlara ve geniş göğüslere sahiptir. Tüyleri, boyun evresinde gerektiğince yoğunlaşır ve resmen yele manzarası alır. Tüylerindeki yoğunluk bacaklarda ve baş evresinde ise daha kısa ve seyrek bir hal alır. Bu kedilerin patileri oval ve kıvrık biçimli olup, tüyleri kulaklarındaki gibi püsküllüdür.

Karakteri

Genelde aktif ve sevecen olan bu ırk karakter bakımından Manx 'a benzetilir. Karakter yapısı diğer kedilere oranla daha ilerlemiştir. Bu özellik diğer ırklara oranla insanlar doğrulusunda daha çok sevilmelerini sağlar.

Renkleri

Genelde iki rengin karışımından meydana gelirlar. Sade beyaz olabileceği gibi beyaz ve diğer bir renk karışımından meydana gelirlar. Koyu olan renk genellikle burun kenarlarında yoğunlaşır. Sarı beyaz en tanınan renklerindendir. Göz renkleri mavi, yeşil sarı, hazel olmakla birlikte tüylerin renkleriyle uyumludur.

Tüy Bakımı

Yoğun tüylere sahip oldukları amacıyla daha çok bakıma gereksinim duyarlar. Tüylerin birbirine karışmasını önlemek amacıyla sık sık taranmalıdır.

Kökeni

Bu ırkın kedileri, Manx ırkı kedilere benzerlikleri ile tanınırlar. Ancak Manx'lardan ayıran en ilgi çekici bilhassari uzun tüylere sahip olmalarıdır. Bu ırk ilk olarak seçkin ırkların gördüğünüz Kanada'da meydana çıkmıştır. Bütün kedi ırkı kayıtlarına seçkin ve iyi bir ırk olarak geride bıraktığımız bu kedilere isimleri, Manx ırkı kedilerin ataları olarak kabul edilen Celtic öykülerinden ilham alınarak verilmiştir.