İran Kedisi (Persian) Kedi Irkı

Genel Özellikleri


Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Açıklaması


İran kedileri (Persian) uzun süredir saltanatlarının tadını sürmektedirler ve ilk çağdaş kedi şovunun bulunduğu Londra Crystal Palace’ta 1871‘den beri görünür bir şekilde öne çıkmışlardır. Bu ünlü olay, kedilerin sevgili babası lakaplı Harrison Weir doğrulusunda organize edilmiştir. Pek çok tür, bugün bile devam eden bir avantaj başlatarak tür temsilcileri doğrulusunda sunulmuştur.

İran kedileri 125 yıldır çevremizdedir. Modern İran ve Angora cinsini sahibi olan uzun tüylü kediler ilk olarak 1500‘lerin ortalarında Avrupa’da görülmüşlerdir ve tarihi dökümanlara göre, Roman ve Fenikelilerin karavanlarında şimdiki Iran ve Türkiye taraflarında insanlara tanıtılmışlardır. İncelemeciler uzun saç çekinik geninin kedi popülasyonunda, Persia taraflarındaki büyük dağların oralarda gelişigüzel açığa çıktığına inanmaktadırlar. Persian kedisinin Avrupa dünyasına 1600‘lerde Italyan gezgin Pietro della Valle ‘nin(1586-1652) getirdiğine inanılır. Angora ve İran kedileri Pietro’nun el yazılarında görülmektedir. İran kedilerini, uzun gri tüylü, ipeksi, parlak kürklü olarak tanıtmaktadır. Persiadaki Khorazan ilinde yer edindiklerini not almış ve Hindistana Portekizliler doğrulusunda getirilmiştir.

Diğer gezginler Persian ve Angora kedilerini Fransa’ya ve Ingiltere’ye götürmüş ve onlara o senelerde “Fransız kedisi” demişlerdir. Bu kediler kısa sürede Britanya’da ünlü olmuş. Bu vakit süresince ve yüzyıllar sonra Türkler, Angora ve Persian kedi varyasyonlarını birbirleriyle çiftleştirmişlerdir.

Başlarda, Angoralılar ipeksi beyaz kürkü tercih ettiler. Nihayetinde Ingiliz fanları, Persian adaptasyonu geçirmişleri kabul etti. Bu arada Weir’in 1871‘deki kedi şovu, Persian ve Angola cinsinin arasındaki farkları görülebilecek şekilde belli etmiş oldu. 1900‘lerin ilk haftalarında Persian çok tanınmış oldu. Kraliçe Victoria’da 2 adet Mavi Persian olması büyük bir mümkünlık fiyatlarını baya yüksetti.

1900‘lerin ilk haftalarında British Council of the Cat Fancy, Persian cinsini Angora ve Russian Longhairs ile birlikte, kolay uzun tüylü olarak bilinmesine karar verdi ki hala bu tür devam etmektedir. British Cat Fancy’de her renk ayrı tür olarak göz önünde bulundurulur. Ek olarak, Kuzey Amerikada Persian renksiz olarak tek tür olarak bilinir.

Persian’lar Amerika’ya 1800‘lerin sonucunda ulaşmıştır ve ulaştıkları yerde heyecanla karşılanmışlardır. Persian ansızın yarışmanın ayrı bir doğrultusunda tutulmuş ve en tanınmış kedi olmuştur. British standartlarından başlayarak, Amerikanlar kendi kürk, renk ve şekillerini uyarlamışlardır. Yakın vakitte American Persian’ı bugün gördüğümüz kendi tipine gelişmiştir.

Kişilik

Onurlu ve uysal İran kedileri sessiz ve tatlığı ile meşhurdur. Gürültülü ortamlar hiç onlara göre değildir. Büyük anlamlı gözlerle bakarken, yumUşak ses tonlarıyla da sizi cezbederler. Sahibinin kucağında, saatlerce sıkılmadan oturabilir. Bakımı çok zor olsa da, onu vazgeçilmez yapan çok güzel bir dış görünüşü ve iyi huylu bir karakteri vardır. İran Kedisi’nin İnsanlarla iletişimi iyi bulunduğu gibi başka ev hayvanlarıyla da çok iyi geçinir.

Sağlık

Safkan ve melez kedilerin her ikisi de tabiatta kalıtsal olarak gözlemlenen bir çok tür sıhhat sorununa sahiptir.

Aşağıdaki rahatsızlıklara rastlanabilir.

Nefes almada zorluk,
Isı duyarlılığı,
Böbrek hastalıkları,
Mantar enfeksiyonu
Bakım

Uzun tüylere sahip İran Kedisini haftada 2 kez tarama ya da fırçalama ölü tüylerden arındırmaya yeterli olacaktır.

Diş eti hastalıklarına karşı dişler fırçalanmalıdır. Günlük ağız bakımı en iyisidir ama haftalık bakım da hiç yapmamaktan iyidir. Tırnaklar iki haftada bir kesilmelidir.
Göz kenarları rastgele bir akıntıya karşı silinmelidir. Bu prosedürü yapar iken yumUşak bir bez ve iki göz amacıyla bezin değişik yönü kullanılmalıdır. Böylece iki göz arasında mümkün bir enfeksiyon yayılmasının önüne geçebilirsiniz.

Kulaklar haftada bir kez denetim edilmelidi. Eğer pis görünüyorlarsa biraz pamuk ve yarı yarıya hazırlanmış elma sirkesi ve su karışımı kullanılarak temizlenmelidir. . Lütfen kulak çubuklarını kullanmaktan kaçının, kalıcı zarar verebilirsiniz.

Kum kabını günlük olarak temizlemeli ve ona tertemiz bir tuvalet sunmayı ihmal etmemelisiniz.

Diğer kedilerden bulaşabilecek hastalıklardan, köpek ve başka hayvnaların saldırılarından araba çarpmalarından ve ev kedilerinin başına gelebilecek başka tehlikelerden güvenliğini sağlamak adına kedinizi yalnızca kapalı alanlarda tutmanızı öneririz

Tüy Rengi ve Bakımı

Büyük, yuvarlak baş ve çok büyükte gözlere sahip İran Kedileri yuvarlak ve basık buruna sahiptirler. Uzun ve kalın tüyleri görünüşlerini tamamlar. İran Kedisi, her türlü renk ve desen türliliğiyle önplana çıkmaktadır. Gözlerinin rengi kürk rengine göre değişmektedir. Örneğin; beyaz İran Kedisinin mavi ya da parlak bakır renkte gözleri vardır.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Çocuklu ve kedilerle anlaşabilen köpekleri olan aileler amacıyla kusursuz bir tercihtir. Kendilerine kibar ve saygılı davranan çocuklarla oynamayı, ilgiyi, hile öğrenmeyi, yakalama oyunu oynamayı sever. Diğer hayvanlarla tanıştırırken denetimli bir şekilde yavaşça tanıştırmalısınız.