Mavi Rus Kedi Irkı

Genel Özellikleri


Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Açıklaması


Mavi Rus Kedisi (Russian Blue), pek çok Kedi türünün aksine gerektiğince sakindir. Sevgisini çevresindeki insanlara göstermeyi sever ve fazlaca zekidir. Hem de çok oyuncu olan Mavi Rus Kedisi, basit zekalıdır ve insanları hareketleriyle hem eğlendirir hem de güldürürler. Kafa yapıları uzun ve üçgenimsidir, tepeleri ise düzdür. Göz şekilleri yuvarlaktır. Burunları, ortalama bir büyüklüğe sahiptir. Tüyleri nadirtir. Bu amaçla kulaklarında hiç tüy yokmuş gibi gözükür.

İnsanlarla yaşamayı seven, sıcak kanlı Kedi ırklarından birisi olan Mavi Rus Kedileri’nin beden hatları da gerektiğince zarif ve asildir. Kemikleri ince ve belirgindir, sık kasları vardır. Patileri ufaktır, yuvarlak biçimlidir. Kuyruğu başladığı noktada kalındır ve uçlara gidildikçe incelir. Mavi Rus Kedisine dokunulduğu vakit ipeksi bir his verir, tüyleri çift katlıdır. Esnek ve nadir olan tüyleri de gövdesinden daha kabarık görünür.

Tüy bakımı gerektiğince basit olan Mavi Rus Kedisini 2-3 günde bir tüyleri dik kalacak şekilde fırçalamak yeterlidir.

Mavi Rus Kedisi

Kökeni tam olarak bilinmemekle beraber, ilk kez Rusya’da görülmüştür. Daha sonra Avrupa’dan bütün dünya’ya yayılmıştır.

Bilinen bir söyleyişe göre bu Kedi ırkı kraliçe I. Elizabeth doğrulusunda İngiltere’ye getirtilmiştir. Eski vakitlerde Archangel Kedisi olarak bilinirken, bir İngiliz Kedi gösterisinde yabancı mavi Kedi olarak isimlendirilmiştir. Bu Kedilerin Amerika’ya seyahatleri ise, 1880’li senelere dayanmaktadır. İsveç ve İngiltere’den sonra Amerika’da da ün kazanmıştır. Ardından ise Asya ve Avrupa’da tanınmış Mavi Rus Kedisi, şuanda dünya’da en çok sahiplenen Kedi ırklarından birisidir.