Savannah Kedi Irkı

Genel Özellikleri


Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Açıklaması


Gövdesi de uzun,ince yapılı ve elastik olan Savannah'ların kemik yapısıSavannah gerektiğince iyi ilerlemiştir ve kaslı bir yapıya sahiptir. Boyun gerektiğince uzun göğüs geniştir. Gövdeye oranla küçük kalan baş, önden bakıldığında üçgen biçiminde, öne doğru uzun ve yuvarlak yapılıdır. Burun, gözlerin altında köprü gibidir. Ağız konveks bir biçimde kavislidir. Çene yapısı kuvvetlidür ve burun ile birlikte yüze vahşi bir manzara kazandırır. Gözler orta büyüklükte oval ve badem biçimindedir. Göz renkleri varlıklı yeşil, sarı, altın, ya da karamel kahve gibi bütün canlı renklerde olabilir. Hem de gözün iç açısında göz yaşı biçiminde bir lekenin olması karakteristiktir. Kulaklar baş yapısına göre gerektiğince uzun, geniş ve kase biçimindedir. Uç kısımları yuvarlak ve kısa tüyler bulunmaktadır. Her vakit başın üzerinde, birbirine yakın dik ve simetrik duran kulaklar dış hadiselera alakalı olarak hareket eder. Bacaklar uzun, ince ama kuvvetlidür. Patiler yuvarlak küçük yapıda, tırnaklar ise uzundur. Kuyruk diğer kedilere oranla daha kısa ve tüylüdür.Dikkat kesildiklerinde kuyruk dikleşir, birşey istediklerinde ise hafif kıvrımlıdır.
Karakteri
Savannahlar, zeki, gerektiğince oyuncu, dinamik ve sosyal kedilerdir. YumUşak, sempatik ve nazik bir mizaçları bulunmaktadır. Yoğun bir sevgi, ilgi, okşanmak ve öpücüklerden çok hoşlanır. Oldukça uyumlu olan savanahlar basitçe ev hayatına alışabileceği gibi tasma ile gezmeye de alıştırılabilir. Sahibiyle, evdeki diğer petlerle ve çocuklarla iyi geçinen ve etkileşim kurabilen savannahların en büyük özelliği suyu sevmeleridir. Su dolu bir küvette oynamayı classic kedi oyuncaklarına tercih eder.
Renkleri
Noktalı, tekir ve tek renkte olabilen Savannahların desenlerine göre değişik renkleri olabilir.
Noktalı olanları, gri, fildişi, krem, ten rengi, açık turuncu, açık kahverengi gibi vücut rengi üstüne keskin koyu renkte noktalıdır. Başın üzerinde iki kulak arasında, omuz ve boyunda koyu renkte çizgiler yasenemıştır. Bu noktalar bacaklarda yuvarlak ya da köşeli, kuyrukta ise bant biçimindedir.Genellikle geniş ve tam yuvarlak noktalılar tercih edilir.
Tekir olanlar, gri, koyu turuncu, kızıl ya da kahve gibi alt renklerinin üzerinde kara ya da koyu renkli dalgalar ve çizgiler barındırır. Çene, karın, göz etrafı, ayakların iç alanı ve bıyık kısımlarında beyaz, fildişi, krem gibi açık renkler bulunabilir. Genellikle zincirli koyu çizgililer tercih edilir.
Tek renkli Savannahlar genellikle düz, parlak kara renklidir. Hem de koyu tüy renginin üzerinde koyu renkte çizgileri tespit edilen türleride olabilir. Ancak bu çizgilerin formatı tekir olanlara makul bulunduğunda kabul edilir.
Tüy Bakımı
Tüyleri uzun değildir. Kısa ve orta arası, sık ve parlaktır. Günlük oluşturulan fırçalamalar yeterlidir.
Kökeni
Savannah ismi, ırkın kaynağını meydana getiren Serval kedisinin anavatanı Afrika'nın savanlarından gelmektedir. Serval kedisi Afrika yerlileri doğrulusunda binlerce senedir yetiştirilmekte olan ama sıradan ev hayatına makul olmayan vahşi bir kedidir. Savannah ise Serval'in pek çok güzelliğini taşımakla birlikte, evde beslenmeye daha makul ılımlı bir karaktere sahiptir. Savannah kedisi, Afrika Serval kedisinin melezlenmesi neticesi elde edilmiş genç bir ırktır. 1980'lerin başında kedi yetiştiricisi Judie Frank bir Serval erkeği ile dişi bir Siyamı kafayarılı bir biçimde çiftleştirmiştir. Zamanla Serval kedisinin vahşi güzelliği, etkileyici ve değişik vücut yapısıyla evcil kedilerin uyumlu karakterlerinin birleşimi olan Savannah kedisi kendisine has bir özellik kazanmış ve Eylül 2000'de TICA (The International Cat Association) doğrulusunda onaylanarak yeni bir ırk kategorisine kabul edilmiştir. SIMBA (Savannah Uluslararası Üye ve Yetiştiriciler Birliği) yardımıyla TICA, Savannah ırkına Mayıs 2000'de kedi showlarında müsabaka izni vermiştir. Halen gelişim adımında olan Savannah kedilerinin ilk 4 kUşak erkekleri steril olmasından çapraz yetiştirmeler sürmektedir. Uzun, elastik vücut yapısı, vahşi kedileri andıran zarif hareketleri, etkileyici kürkleri ve yumUşak karakteri ile kısa vakitde popülarite kazanan Savannahlar hala seyrek tespit edilen bir ırk olma özelliğini itimatilirğini dayanıklıaktadır.