Sibirya Kedisi Kedi Irkı

Genel Özellikleri


Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Açıklaması


Siberian, Rusya orjinli, orta büyüklükte kuvvetli bir kedi ırkıdır. KkatiyenrıSiberian ilgi çekicidir. Sırtı uzun ve hafifçe eğimlidir, hareket durumundeyken düz görünür. Düz duruduğunda arka bacaklar önlere göre hafif daha uzundur. Patileri yuvarlak ve büyüktür. Kafası, orta büyüklükte yuvarlak hatlara sahip üçgen biçimindedir. Dişilerde burun daha uzundur. Kulaklar dik orta büyüklükte ve geniştir. Gözlerle kulaklar arasındaki uzaklık çokdır. Büyük yuvarlağa yakın biçimdeki gözlerin dış açısı hafifçe kulaklara doğru kalkıktır. Göz rengi ile kürk rengi arasında temas yoktur. Kabul edilen renk yeşil ile altın arasında rastgele bir renk ve ton olabilir. Sadece Colorpoint sınıfındakilerde gözler hep mavidir. Genel manzara olarak sıhhatli, çevik ve atletik bir yapısı, yüzünde sevecen bir ifadesi bulunmaktadır. Kuyruğu orta boyda, vücut uzunluğundan hafifçe daha kısadır. Tüyleri orta-uzun ile uzun arasıdır. Baş bölgesinde tüyler daha uzun ve kabarıktır. Soğuk iklimlere dayanıklık gerçekleştiren ve kışın ilgi çekicileşen sık bir alt tüy tabakası bulunmaktadır. Kürk rengi hususu ile alakalı bir kısıtlama yoktur. En tanınmış renk kahverengi tekirdir. Irk özelliği olarak Siberian yavaş olgunlaşır ve bu proses 5 seneyi bulabilir.

Karakteri

Nazik, sevecen ve sadık kedilerdir. Karakterlerinin kediden çok köpeğe yakın bulunduğu söylenir. Çocuklarla ve diğer petlerle iyi anlaşır. Tırmanmayı sever, bu amaçla yüksek yerlere çıkma olanağı verilmelidir. Siberian kedileri çok zeki ve sahibine yakından bağlıdır. Problem çözme becerisi sahip, ismini bilen, çağırıldığında gelen ve evde yavru köpekler gibi sahibini takip eden bir ırktır. Vücudun ağır yapısına rağmen çeviktir, gerektiğince yüksek yerlere sessiz sedasız zıplayabilir. Siberian misafirlere karşı ödlek ya da saldırgan davranışlar göstermez.

Renkleri

Siberian tanınan bütün renklerde olabilir. Çikolata tarçın, lila açık kahve, benkli, tek renkli, iki renkli ve üç renkli

Tüy Bakımı

Siberian'ın kalın alt tüy tabakası hava koşullarına ve suya dayanıklılık sağlar. Diğer uzun tüylü ırklar kadar bakım gerektirmez. Düzenli olarak taranması ve fırçalanması lüzumludir. Bu bakımın haftada bir kez yapılması genellikle yeterli olur. Genellikle ilkbaharda ve sonbaharda tüy döker. Diğer devrelerde ilgi çekici tüy dökülmesi yoktur.

Kökeni

Rusya'dan köken alan bir ırktır. Rusya'nın yerli ve natural kedileridir. Sokak kedileri biçiminde natural biçimde hayat sürdürdükleri ve üredikleri amacıyla ırkın belli bir standartını yaratamak güçtür. Bu amaçla her renkte olabilirler. Amerika'ya ilk kez 1990'da getirilmiştir. Artan popülaritesine rağmen vakitgelen olmadığından yetiştiricilerin elinde uzun sipariş listeleri bulunmaktadır. CFA doğrulusunda 6 Şubat 2000'de Miscellaneous (detaylı) sınıfına kabul edilmiştir.