Tekir Kedi Kedi Irkı

Genel Özellikleri


Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Açıklaması


İnsanlara en alışkın Kedi ırklarından biri olan Tekir Kedi, gerektiğince sosyal bir Kedi türüdür. İnsanlarla iletişimi, çocuklara yaklaşımı, sevecenliği ve cana yakınlığı ile etrafımızda sık sık rastladığımız dostlarımızdandır.

Tekir Kedilerinin bakımını sizlere bu yazımızda açıklayacağız. Sonuç olarak Tekir Kedi sahipleri olarak sizlerin üstüne düşen görevleri paylaşacağız. Bu sayede Kedinizin fiziksel ve psikolojik olarak sıhhat problemlerini en aza indirmiş olacaksınız.

Tekir Kedi Bakımı

Tekir kedilerin tırnakları çok hızlı uzar. Bunun yüzünden de evdeki mobilyalarınız, koltuklarınız ve perdeleriniz harap olur. Ama Kedinizin tırnaklarını derli toplu olarak keserseniz, bu tür bir bozukluğu en aza indirgemiş olursunuz. Kedinizin tırnağını keserken normal bir tırnak makası alın ve o tırnak makasını yalnızca Kediniz amacıyla kullanın. Kedinizin ön pati uçlarında tespit edilen tırnaklarını tamamiyle kökünden kesmeyin. Rengin değişiklaştığı ve daha açık olan yerden kesin. Çünkü koyu renkli kısım canlıdır ve damarlar bulunur.

Tırnak bakımının haricinde şayet Kediniz tasma takmaktan hoşlanıyor ise günün belirli bir zamanında Kedinize pire tasması takmanız yararınıza olacaktır. Pire tasması adından da anlaşılacağı üzere Kedinizi pirelerden ve parazitlerden uzak tutmaya yarar. 24 saat takılı kalmasa bile günde 2-3 saat vakit ile pire tasmasını takmanız önerilir. Buna ek olarak söylenmelidir ki, pire tasması 2 ayını dolduran Kedilere takılır. Eğer Kediniz 3 aylık değilse muhakkak tasma takmayınız.

Tekir; çok yaygın, sokak kedilerinin fazlasını meydana getiren ve derhal her yerde rastlanabilecek olan bir kedi türüdür.

Tekirlerin postunda genelde çizgili desenler bulunmaktadır ve pek çok renkte bulunabilirler. Renk ve desenlerine göre Tekir kedilere değişik isimler verilmiştir. Bunlardan bazıları: Mackerel Tabby/Classic Tabby (Uskumru Desenli/Klasik Desenli Tekir), Blotched Tabby (Lekeli Tekir), Spotted Tabby (Benekli Tekir), Ticked Tabby (Alaca Tekir), Patched Tabby (Yamalı Tekir), Blue Tabby (Mavi Tekir), Blue Patched Tabby (Yamalı Mavi Tekir), Blue Silver Patced Tabby (Mavi Gümüşi Yamalı Tekir), Blue Silver Tabby (Mavi Gümüşi Tekir), Brown Tabby (Kahverengi Tekir), Brown Patched Tabby, (Kahverengi Yamalı Tekir), Cameo Tabby (Akik Renkli Tekir), Dilute Cameo Tabby (Açık Akik Renkli Tekir), Chestnut Tabby (Kestane Renkli Tekir) ‘dir.

Tekir kedilerin, Ankara Kedilerinin aksine tüyleri uzun olmadığı amacıyla tüy bakımları zor ve uzun vakitli olmaz.