Amerikan Staffordshire Terrier Köpek Irkı

Genel Özellikleri


Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Açıklaması


19.asırda İngiltere Staffordshire'da Bulldog ve detaylı Terrierlerin çiftleştirilmesi neticesi türetilmişleridir A.B.D'ye getirildikleri dönemde köpek yetiştiricileri bu köpekleri daha da geliştirdiler daha ağır ve daha kuvvetli oldular,bundan sonra iki ırk olarak tanınmaya başladılar.1900'de köpeklerin dövüştürülmesi Amerika'da yasaklandıktan sonra, bu köpeklerden iki kuşak geliştirildi.birtakımları şov hedefli birtakımları ise illegal köpek dövüşleri amacıylaharpçı ruhla yetiştirildiler.

Bu köpekler çok kaslı,çevik ve boyutlarına göre aşırı kuvvetlidirler.Geniş başlı,kısa burunludurlar.Çeneleri çok kuvvetlidir.Kulakaları tercihe bağlı olarak kesilir.Gözleeri genelde kara renkte olur.Dişleri üst üste geçer,tüyleri kalın kısa parlaktır.Bir çok tür renkte olabilirler.Kuyruğu ucuna doğru incelir ve en ucunda bir nokta halunu alır. Kulakları diktir.
AKC bu köpekleri "Amerikan Staffordshire Terrier" adlandırır,UKC ise "Amerikan Pit Bull Terrier" olarak tanınmışlardır.Düzenli olarak egzesiz lüzumsinimleri bulunmaktadır,saldırgan bir köpektir ve diğer hayvanların bulunduğu ortamlarda tasmasız gezdirilmemelidirler.Apartmanlarda ama yeteri kadar egzersiz yapabilirlerse yaşayabilirler.Ilıman iklimleri sever.Tüyleri basitçe taranır ve çok bakım lüzumtirmez bakım amacıyla sert ve sık kıllı fırça kullanmak lazım olur.bu köpeklerde diğer köpekler ırkları gibi senede iki kere tüy değiştirirler.
kışkırtılırlarsa yürekli ve vahşi dövüşçüye dönüşebilirler ama insanlara karşı genel olarak sevecendirler,aşırı derecede sadıktırlar.Büyüklerle de çocuklarla da çok iyi anlaşır.Her vakit itaatkardırlar.Acıya karşı çok dayanıklıdırlar.Yavruyken çok iyi sosyalleştirilmelidirler aksi durumda istenmeyen haller meydana çıkabilir ve saldırga köpekler olabilirler.Bekçilik husussu ile alakalı olağanüstü başarılar gösteren bu köpekler, aynı vakitte arkadaş köpek olarak da itibar görür. Düzgün ve profesyonelce eğitildiği takdirde, çok iyi bir köpek olurlar.