Avustralya Çoban Köpeği Köpek Irkı

Genel Özellikleri


Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Açıklaması


19. asırda lider yerleşimciler büyük hayvan çiftliklerinde sığırları gütmek amacıyla Avustralya çoban Köpeklerini geliştirdiler.Avustralya çoban Köpeği, İskoçya'dan gelen blue merle Collie ile vahşi Avustralya Dingolarının bir karışımından elde edilmiştir. Avustralya Kelpie, Dalmaçyalı ve Bull Terrier de bu karışıma eklenmiştir.AKC doğrulusunda 1980'de tanınmıştır.

Bu köpekler lüzumtiğince dayanıklı bünyeli,kaslı ve kuvvetli ve çalışkandırlar.Apartman hayatı amacıyla makul değillerdir,bahçeli evlerde hayataarı tavsiye edilir.
Kendilerine yaptırılan her türlü aktiviteden beğeni alırlar.Yeterince egzersiz yapmadıkları vakit canları sıkılır ve tahrip edici olabilirler.Yalnız kalabilmektan hoşlanmazlar.Mükemmel bir koruma köpeğidir. Cesur ve itimat edilirdir. İtaatkarlıkta ve sürü gütmede çok başarılıdır.Bazen tanımadıkları insanlardan ve köpeklerden kuşkulanabilirler ve çok agresif olabilirler.Küçüklükten oluşturulan sıkı eğitim ve gördüğü günlük ilgi neticesinde mutlu ve iyi köpekler olurlar.Aile bireylerinin çocukları haricindeki diğer çocuklarla iyi anlaşmazlar.Avustralya çoban Köpeği çok aktif bir köpektir ve derhal her türlü çiftlik hayvanını ağıla kadar güdebilirler.Gerektiğinde hırlama ve havlama arası bir ses çıkarırlar.En akıllı ırklardan olan Avustralya çoban köpeği çok acele sıkılabilir, bu da ciddi davranış bozukluklarına yol açar.