Great Dane (Danua) Köpek Irkı

Genel Özellikleri


Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Açıklaması


Kökenleri Antik Yunan'a kadar uzanır.Antik Yunan'a ait çok eski bir para üstünde bu köpeklere çok benzeyen bir köpek resmi bulunmaktadır ama bu bilgiden çok daha net olarak 407 senesinde Almanya'a Gaul bölgesi ve İtalya'nın birtakım kesimleri ve İspanya Asyalı bir kavim olan Alanlar doğrulusunda istila edildi,bu kavim yanlarında Mastiff aynısı çok kuvvetli köpekleri de birliktelerinde getirdiler ve bilhassa Almanyadaki tazılar ile bu köpeklerim çifleşmesinden büyükince ve çevik köpekler dünyaya geldi.
Danua'lar tüy renklerine göre takımlara ayrılırlar
Great Dane türi köpekler asli kökenleri ve karakteristik bilhassari aşağı yukarıya aynı olmakla birlikte kendi içlerinde birkaç türe ayrılırlar. Bu değişiklik en ilgi çekici olarak tüy renklerinden gözlenebilir.
Kumral Great Dane,Benekli Great Dane ve Alacalı Great Dane,Alacalı Danua'lar bütün Great Dane türi köpeklerin en gösterişlisidir. bilhassari aynıdır. Tüy rengi değişiktir.

Asil duruşlu,dayanıklı,zarif,dev köpeklerdir."köpeklerin Apollosu" olarak tanınırlar.Ortamlara göre değişiklik göstermezler ama tehditkar bir hal meydana çıkarsa saldırganlaşırlar.YumUşak huylu, duygulu ve sabırlıdırlar.
Bu köpeklerin eve gelen yabancıları korkutmaması amacıyla iyi bir itaat eğitimi görmeleri lüzummektedir.Great Dane'ler harp köpeği,av köpeği,bekçi köpeği ve koruma köpeği olarak kullanılmışlardır.Günümüze duruman seyrekde olsa bekçilik yapanları bulunmaktadır ama bundan sonra insana arkadaşlık eden köpekler olarak lüzumtiğince tanınmışdirler.